Haberler

25/03/2018
Bizden Haberler & Etkinlikler
Lightmaster® Light+Building 2018 Fuarı’nda Yerini Aldı

Light&Building 2018 Fuarı 18-23 Mart 2018 tarihlerinde Frankfurt’ta gerçekleşti. Türkiye’den 96 firmanın 4700 m2 stand alanı ile katıldığı fuar bu yıl da hem ziyaretçi hem de katılımcı açısından yoğun geçti. LED bazlı aydınlatma sistemleri üretmek, dağıtmak ve bu sistemlerin uygulamasını yapmak amacı ile elektrik ve elektronik sektöründe on yılların tecrübesine sahip Lightmaster®, 18-23 Mart 2018 tarihleri arasında, Frankfurt’ta düzenlenen, Light+Building Fuarı’nda iç ve dış mekan yenilikçi aydınlatma ürünlerini dünyaya tanıttı. Lightmaster® ailesi olarak, katılımlarınız için teşekkür ediyoruz.

Aydınlatma Türk Milli Komitesi, "Light+Building 2018" Bülteni Yayınlandı
Fuara genel olarak bakıldığında, LED teknolojisinde özellikle ışık rengi ve kontrolü konularında gelişmeler olduğu, dış aydınlatmadan sonra endüstri segmentinin de büyük değişim için hazır olduğu, dijitalleşmenin sektöre % 100 nüfuz ederek girdiği, aydınlatma sektörünün eko sistemin bir parçası olma yolundaki yoğun çabaları ve aydınlatma alt yapısını kolaylaştırmayı hedefleyen çözümler göze çarpmaktadır.

Sektörün iki senede bir buluşma noktası olan fuarda, bu sene tüm ziyaretçilerin ortak görüşü LED’in ürün geliştirme adına tartışılmaz tek ışık kaynağı olduğudur. Geçmiş yıllarda özellikle verimlilik üzerine gerçekleştirilen büyük tartışmalar artık hemen hemen son bulmuş, sektör bu ışık kaynağının verimliliği ve bu verimliliğin nasıl ölçülmesi gerektiği konusunda aydınlatma kalite kriterlerine dayalı ortak fikirlerde buluşmuştur. Gelişim ise daha çok renksel özellikler özelinde gerçekleşmiş, renk kalitesi ve kontrolü ön plana çıkmıştır. LED’in renkli ışıklar ile sektörümüze giriş yaptığı düşünülürse, bugün beyaz ışık özelinde farklı renk sıcaklıklarının tasarım olanağı sunabilmesi önemlidir. Bundan birkaç sene önce aydınlatmada LED kullanımının 2020 yılında %70’lere ulaşacağı yazılmıştı, Light & Building 2018 ardından mevcut duruma baktığımızda bu oranın çok daha yakın bir tarihte gerçekleşeceğini söylemek çok da yanıltıcı olmayacaktır. Özellikle dış aydınlatma alanında yüksek değişim oranı ile başlayan LED rüzgarının ekonomik olarak büyük ölçekli yeni adayı endüstri yapıları segmentidir. Bu segmentdeki yükselen enerji verimliliği talebine paralel olarak, özellikle yüksek tavan uygulamalarına uygun çözümlerin fuar boyunca hemen hemen her üreticinin standında yer aldığı gözlenmiştir.

Fuar süresince özellikle son kullanıcı gözüyle izlenen önemli bir gelişme de aydınlatma alt yapısındaki kolaylaştırma çabalarıdır. Armatürün iç ve dış bağlantılarında kullanımı kolay çözümlerin yaygınlaştığı gözlenmektedir. Sürücüler, sensörler, kontrol üniteleri ve armatürlerin en basit şekilde birleşimi önem kazanmıştır. Bu durum hem son kullanıcıların teknoloji dostu olmasını sağlamakta, hem de üreticilere kendilerini farklılaştırma anlamında katkı vermektedir. 220.000 toplam ziyaretçisi, 2714 katılımcı firma ile Light&Building 2018’in ekonomik bir başarı olduğunu da söylemeliyiz. Ziyaretçilerinin %52’si, katılımcıların ise % 70’inin uluslararası olduğunu dikkate alırsak, aydınlatmanın konuşulduğu en büyük global platform olduğu gerçeği tartışılmaz olmaktadır. En büyük katılımı gösteren ülke, katılımcıların %30’unu oluşturan ev sahibi Almanya’dır. Bir önceki fuarda daha küçük ölçekli olan Alman üreticilerinin büyüyen ölçekleri ile bu fuarda yer almasının, son bir iki yıldır Avrupalı üreticinin üretim merkezini Avrupa’ya getirme çabalarının önemli bir göstergesi olduğuna inanıyoruz. Light & Building’in bir sonraki buluşma tarihi 8 -13 Mart 2020 dir.
Detaylı Bilgi İçin: https://light-building.messefrankfurt.com/frankfurt/en.html

Light+Building 2018, Light Building Fuarı, Almanya Aydınlatma Fuarı, Almanya Light Building, Light Building Frankfurt